Як заряджати електромобіль?
Проста та зрозуміла інструкція, за матеріалами сайту Faraday.in.ua як зарядити свій електромобіль, де б ви не знаходилися
Зверніть увагу
Щоб зарядити електромобіль, потрібно підключити його до зарядного пристрою. В Україні можна виділити чотири основні місця, де ви можете зарядити електромобіль:
1) вдома,
2) на роботі,
3) у громадських місцях,
4) на зарядках між містами.
- Вам потрібно мати з собою власний зарядний кабель.
- Більшість електромобілістів стають на зарядку кожного разу, коли паркуються, щоб акумулятор був завжди “повний”.
- Іноді водіям доводиться заряджати по дорозі, використовуючи швидкісні зарядні пристрої.
- Залежно від локації, ви можете почати заряджатися просто підключившись, або використовуючи додаток, безконтактну карту або RFID-карту.
Зарядна екосистема
Процес зарядки електромобіля відрізняється від заправки бензинових/дизельних автомобілів паливом; водії електромобілів підключаються до зарядки, поки стоять на паркінгу, і повертаються до транспортного засобу з більш повним акумулятором.
Тому вам в першу чергу потрібно подумати: "Де я зазвичай паркуюсь?" І вже тоді дивитися, як використовувати зарядні станції, встановлені неподалік. Для більшості людей це означає спочатку дім, потім робота, а потім інші напрямки.
Іноді потрібно проїхати більше, ніж це дозволяє ємність вашого акумулятора. Тоді вам потрібно буде зарядитися десь між містами на трасі. Зазвичай для цього використовують швидкісні зарядні станції (суперчарджери).
Зарядка електрокару в домашніх умовах
Якщо ви зможете встановити зарядну точку біля свого будинку, то це буде найзручніший та найдешевший спосіб зарядки. Особливо, коли ви будете заряджатися по дешевшому нічному тарифу.
Варто розрізняти декілька варіантів розміщення домашніх зарядних станцій:
- зарядна станція на подвір’ї приватного будинку
- зарядна станція біля багатоповерхового будинку
- зарядна станції на власному паркомісці в багатоповерховому паркінгу
Для зручності та безпеки, вам потрібно купити та встановити домашню електрозаправку:
- Спеціалізований домашній зарядний пристрій буде значно швидше заряджати ваш електромобіль від звичайної мережі. Як правило, це близько 35 км пробігу за кожну годину зарядки.
- Домашня зарядка матиме вбудовані функції безпеки та, якщо вона “розумна” і підключена до Wi-Fi, то вона надасть доступ до додаткових інтелектуальних функцій, таких як моніторинг енергії та оновлення програмного забезпечення в онлайн-режимі.
- Деякі домашні електрозаправки мають вбудований зарядний кабель, який ви можете просто підключити до свого електрокара, щоб почати заряджатись.
- Домашні зарядні пристрої також доступні з універсальною розеткою "Тип 2", яка дозволяє заряджатися від вашого переносного зарядного кабелю.
- Зарядні кабелі для електромобілів зазвичай не надаються виробником транспортного засобу, тому ви можете купити їх окремо.
Звичайно, ви можете підключити ваш електромобіль і до стандартної домашньої розетки через бортовий зарядний пристрій (який зазвичай йде у комплекті з електромобілем), однак для такої зарядки потрібно більше часу, а звичайні розетки не мають необхідних функцій безпеки спеціального зарядного пристрою, тому це вважається не найкращою практикою. Кращим аналогом бортового зарядного пристрою є переносна зарядна станція. Вона має значно кращі показники безпеки, та дозволяє швидше заряджати ваш електромобіль.
Порада: Навіть якщо ви вибрали домашній зарядний пристрій із інтегрованим кабелем, вам все рівно прийдеться купити зарядний кабель виходом "Type2" для підключення до загальнодоступних зарядних станцій (за винятком швидких зарядних пристроїв постійного струму, які мають інтегровані кабелі CHAdeMO чи CCS).
Зарядка електромобіля на роботі
Заряджати на роботі дуже зручно, адже ваш автомобіль часто припаркований там протягом тривалого періоду дня.
Зараз багато організацій встановлюють електрозарядки для персоналу та відвідувачів, з екологічних міркувань або для зручності клієнтів.
Зарядні пристрої біля офісних центрів зазвичай мають такі ж швидкості зарядки, як і в домашніх умовах, і зазвичай мають універсальні розетки типу «2», а це означає, що вам потрібно буде мати власний кабель для підключення до цих пристроїв.
Зарядні станції біля офісних центрів зазвичай або безкоштовні для працівників, або потрібно компенсувати лише вартість електроенергії.
Дуже рідко на робочому місці можуть встановлюватися швидкісні зарядні пристрої потужністю до 50 кВт, але, враховуючи вартість, вони, як правило, встановлюються для власного автопарку, який повинен щодня долати великі відстані, а не для орендарів/клієнтів.
Порада: Одним з найпотужніших каталізаторів для роботодавців (власників офісних центрів) встановити зарядні станції на робочих місцях, є електромобілісти (навіть потенційні), які згуртуватися та колективно звернулися до адміністрації, щоб облаштувати на паркомісцях зарядні пункти. Як показує практика, такі звернення зазвичай керівництвом одобрюються без проблем, адже вартість інвестицій з боку роботодавців - відносно мізерна.
Зарядка електромобіля в громадських місцях
Ви можете заряджати свій автомобіль, коли парковуєтесь у громадських місцях, наприклад, біля супермаркету, біля тренажерного залу, кінотеатру, на автостоянках у центрі міста.
Зазвичай не потрібно повністю заряджати акумулятор у пункті призначення, але регулярні підзарядки допомагають вам тримати рівень заряду акумулятора у комфортному діапазоні, а також вам в майбутньому не потрібно буде чекати на повну зарядку акумулятора від “0”.
Громадські зарядні станції зазвичай пропонують зарядку потужністю до 22 кВт, даючи можливість “залити” в електромобіль за 1 годину від 35 до 100 км пробігу, в залежності від того, який у вас електромобіль.
Багато з них є безкоштовними, фінансуються компаніями, які використовують їх як стимул для відвідування їхніх закладів.
Швидше за все, вам потрібно буде підключитися до зарядки з допомогою вашого власного зарядного кабелю, і ймовірно вам потрібно буде завантажити додаток для смартфона, щоб розпочати зарядку.
Порада: перш ніж їхати до електрозаправки, радимо витратити час, щоб зрозуміти, як нею користуватися, скільки коштує зярядка, а також які про неї відгуки. Тут вам допоможе PlugShare - це мобільний додаток, де зібрана інформація про всі зарядні станції.
Зарядка електромобіля в подорожах або в надзвичайних ситуаціях
Під час подорожей на великі відстані бувають випадки, коли залишок у вашій батареї не дозволяє вам дістатися до місця призначення.
При такому сценарії ви можете скористатися мережею швидких зарядних пристроїв високої потужності (до 50 кВт), що знаходяться вздовж трас - зазвичай біля АЗС або придорожніх ресторанів.
- Оскільки самі швидкісні зарядні станції дуже дорогі, то зарядка на них пропонуються лише на платній основі, при чому вартість кожного кіловату - досить висока.
- В швидкісних зарядках кабелі завжди інтегровані, тому для зарядки вам не потрібно мати власний зарядний кабель.
- В Україні найбільш поширені 2 типи роз'єму для швидкого заряду: CHAdeMO та CCS. Сучасні швидкі зарядні пристрої пропонують зазвичай обидва стандарти для зарядки.
Ви можете використати весь заряд акумулятора і в межах міста, тоді вам потрібна буде термінова “аварійна” зарядка. Швидкі зарядні пристрої також чудово підходять для цієї мети. Проте за таку зарядку прийдеться чимало заплатити.