Які зимові шини краще вибрати? Кілька порад

Наскільки впевнено триматиметься автомобіль на засніженій дорозі чи при ожеледиці багато в чому буде залежати від зимових шин.

Зима завжди приходить несподівано зі своїми сюрпризами– це не тільки сніг і мороз, передає Ukr.Media. Це ще й одвічна метушня – підготовка автомобіля до несприятливої пори року.

Наскільки впевнено триматиметься автомобіль на засніженій дорозі чи при ожеледиці багато в чому буде залежати від зимових шин. Звичайно, можна всю зиму проїздити і на літній гумі, але при цьому ризикуючи і власною машиною, і створюючи небезпеку для інших учасників дорожнього руху. У той же час різні моделі зимових шин абсолютно по-різному поводяться в тих чи інших умовах.

0JPQvtGA0L7RiNCwINC30LjQvNC+0LLQsCDQs9GD0LzQsCAtINCz0LDRgNCw0L3RgtGW0Y8g0LHQtdC30L/QtdC60Lgg0L3QsCDQtNC+0YDQvtC30ZY=

Які вибрати зимові шини?

Визначитися, зупинити свій вибір на конкретному комплекті зимових шин досить непросто. Найчастіше, щоб зрозуміти, що краще буде для вас і вашого автомобіля, доводиться спиратися на багаторічний досвід і купувати продукцію, що вже зарекомендувала себе. Тим більше, що вибір зимових шин залежить від погодних умов, що переважають у вашому регіоні. Тому однозначно сказати, що якісь одні зимові шини кращі за інші не можна. Але все ж якісь загальні рекомендації з вибору зимового взуття для вашого автомобіля зробити можна.

Шипована чи нешипована (фрикційна)

З приводу того, шиповану чи нешиповану гуму брати на зиму, відповідь неоднозначна. З теоретичної точки зору шипи повинні забезпечувати вищий коефіцієнт зчеплення коліс з дорогою, що особливо важливо в ожеледицю. Але інколи нешипована зимова гума поводиться на слизькій дорозі на порядок краще шипованих моделей покришок. У чому ж справа?

Поведінка автомобіля на дорозі залежить не тільки від наявності чи відсутності шипів. Визначальними чинниками також є хімічний склад гуми, малюнок протектора. Давайте спробуємо розібратися, що ж буде краще в конкретних умовах?

В умовах ожеледиці або накатаного снігу за допомогою шипів досягається збільшення коефіцієнта зчеплення зимових шин з дорогою.

Існує два варіанти: або ви відразу купуєте шиповані зимові шини, або робите ошиповку звичайної зимової гуми. Зрозуміло, що чим більше буде шипів на шині, тим краще буде вести себе машина (зменшиться гальмівний шлях, знизиться ймовірність пробуксовки). А для більшої ефективності шипи повинні розташовуватися не на одній лінії, а хаотично розкидані по поверхні шини. Тільки пам'ятайте, що ошипувати можна не кожну шину – уточнюйте це питання з продавцем.

При їзді по глибокому снігу на керованість автомобіля впливає не тільки наявність шипів, але й малюнок протектора зимової гуми. Як правило, найбільш ефективні виявляються зимові шини з безліччю прямокутних шашечок, розташованих у шаховому порядку. Важлива також і глибина малюнка – у більшості моделей цей параметр складає від 9 до 10 мм. На зчеплення з дорогою впливає і наявність дрібних смужок (ламелій) на протекторі шини. За рахунок них і шиповані, і нешиповані зимові шини краще тримаються за дорогу.

На ваших дорогах більшу частину зими лежить мокрий сніг чи він навіть взагалі відсутній, тоді треба задуматися про купівлю нешипованих зимових шин. По-перше, шиповані шини будуть малоефективні при розгоні і гальмуванні на асфальтовій дорозі. По-друге, через шипи зменшується область контакту колеса з дорогою, що призводить до зменшення коефіцієнта зчеплення і, як наслідок, погіршення керованості автомобілем. По-третє, при їзді по асфальту шиповані зимові шини будуть служити додатковим джерелом шуму.

На що ж звернути увагу при виборі нешипованих зимових шин?

На мокрому снігу кращу поведінку автомобіля забезпечує гума з направленим малюнком протектора, який сприяє відведенню сльоти з-під колес. Малюнок таких зимових шин схожий з літніми дощовими, в яких будова протектора нагадує ялинку.

Загальні рекомендації як вибрати зимові шини

Зимові шини в середньому слугують 2-4 сезони. Коли вони зношуються – глибина протектора стає меншою 4 мм – приходить час їх заміни.

Склад гумової суміші для зимових шин підбирається таким чином, що колесо ніби «прилипає» до слизького покриття. Тому для їзди в засніжених умовах чи при ожеледиці більше підходять м'якші зимові шини. На асфальтовому покритті в зимовий час м'які шини будуть також ефективні, але швидше зношуються – потрібна більш тверда гума. На дотик цей фактор визначити важко, але щось конкретне може порадити продавець (на підставі відгуків покупців).

Більш ефективними часто виявляються зимові шини з асиметричним малюнком протектора. При цьому, наприклад, зовнішня частина шини відповідає за рух по асфальтовому покриттю, внутрішня – по засніженому. Потрібно, тільки правильно встановлювати такі шини згідно з нанесеним на них маркуванням.

Розмір зимових шин

Розміри зимових шин (втім як і літніх) варто вибирати з тих, що рекомендовані автовиробником.Якщо брати набагато більші по ширині, то місце контакту колеса з дорогою, звісно, збільшиться. Але при цьому маса автомобіля розподілиться таким чином, що зчеплення шини з поверхнею дороги зменшиться.

Якщо вже не виявилося необхідного розміру, то краще вибрати трохи меншу по ширині модель зимових шин, але при цьому більшу по висоті профілю.

Експлуатація зимових шин

Багато хто «взувають» свій автомобіль в зимові шини тільки після випадання першого снігу і появи ожеледиці на дорогах. Це часто стає причиною збільшення кількості аварій на початку зими. У загальному випадку рекомендується міняти гуму на зимову вже при температурі 7°С.

Причому зимові шини як шиповані, так і нешиповані вимагають дбайливої експлуатації на перших декількох сотнях кілометрів.

Обкатування без різких гальмувань, з плавними розгонами і акуратними входженнями в повороти рекомендується для того, щоб шини зберегли свої властивості на довгий час. Особливо це вплине на те, скільки протримаються шипи в гумі.

Багатьох цікавить, чи можна поставити зимову гуму тільки на ведучі колеса, і таким чином заощадити. Таке рішення вплине на поведінку машини, але не завжди кращим чином. Природно, при початку руху з місця буде відчуватися помітна зміна в позитивну сторону, але в поведінці автомобіля на дорозі можуть виникнути декілька неприємних моментів.

Наприклад, на задньопривідних автомобілях при гальмуванні маса переноситься на передні колеса, у результаті, виходить користь від зимової гуми на задніх колесах невелика. Чи при вході в поворот автомобіль із заднім приводом з шипованою гумою тільки на задніх колесах на зледенілій дорозі буде також погано слухатися керма. І такої проблеми не позбавлені і передньопривідні автомобілі. Зимові шини тільки на передніх колесах дозволять швидше рушати

Але при гальмуванні, і навіть при скиданні швидкості задні колеса підуть юзом. Тому якщо купувати, то вже повний комплект зимової гуми. Звичайно, якщо дотримуватися спокійного темпу їзди, то в принципі ви можете і не відчути різниці. Але в несподіваних ситуаціях (при екстреному гальмуванні, занесенні) ваш автомобіль буде більш впевнено триматися на дорозі при комплектації однаковою зимовою гумою. І тим легше вам буде ним керувати.

Якщо ви купите шиповану зимову гуму, але через мінливу погоду доведеться «вигнати» автомобіль на асфальт, то доведеться їздити більш акуратно. Різкий старт і екстрене гальмування недопустимі, якщо не хочете за один раз розгубити всі шипи. Також не забувайте наклеювати на свій автомобіль знак «Ш» – решта водіїв будуть мати на увазі, що у вас буде коротший гальмівний шлях, і, відповідно, будуть тримати більшу дистанцію.